Hogyan szabadulj meg a felesleges stressztől?
- Attila Molnar
- febr. 9.
- 3 perc olvasás
Frissítve: febr. 10.
Sokszor nem a külső kihívások, hanem a saját elménkben zajló harcok viselnek meg minket leginkább. A stressz, az aggodalom és a túlgondolkodás olyan, mint egy láthatatlan súly, amely kimerít és elvonja a figyelmünket a jelen pillanatról. Mégis mi a megoldás? Elengedni azt, amit nem tudunk irányítani, és arra koncentrálni, amire hatásunk van.
Az elme: szövetséges vagy ellenség?
Elménk képes problémákat megoldani és hatalmas lehetőségeket megteremteni. Ám ha hagyjuk, a stressz és a félelem csapdájába is ejthet minket. A stressz helyzetek aktiválják az "üss vagy fuss" avagy „harcolj vagy menekülj” reakciót:
Ez egy olyan ősi túlélési mechanizmus, amelyet a szimpatikus idegrendszer aktiválása vált ki, amikor stressz helyzetben vagyunk vagy veszélyt érzékelünk. Ilyenkor a test felkészül a gyors cselekvésre, és számos fiziológiai változás zajlik le:
1. Hormonális változások
Adrenalin és noradrenalin felszabadul a mellékvesékből, ami felkészíti a testet a gyors reakcióra.
Kortizol (stresszhormon) szintje emelkedik, ami növeli a vércukorszintet, hogy több energiát biztosítson az izmok számára.
2. Keringési és légzőrendszeri változások
Szívritmus felgyorsul, hogy több oxigént és tápanyagot juttasson az izmokhoz.
Vérnyomás megemelkedik, hogy hatékonyabban áramoljon a vér a szervezetben.
Légzés szaporábbá és mélyebbé válik, hogy több oxigén jusson a vérbe.
3. Izomreakciók
Izomfeszülés lép fel, hogy a test azonnal ugrásra kész legyen.
Reakcióidő gyorsul, a reflexek élesebbé válnak.
4. Emésztési és egyéb „másodlagos” funkciók csökkenése
Emésztés lelassul vagy leáll, mert a test minden energiáját a védekezésre fordítja.
Nyáltermelés csökken, ezért a száj kiszáradhat.
Vér a belső szervekből az izmokba áramlik, hogy több erőt biztosítson a mozgáshoz.
5. Egyéb változások
Pupillák kitágulnak, hogy több fényt engedjenek be, és javuljon a látás.
Fokozott izzadás, hogy a test hűtse magát a várható fizikai erőfeszítés során.
Fokozott éberség.
Ezek a változások mind azt szolgálják, hogy a szervezet gyorsan reagáljon a veszélyre – akár harccal, akár meneküléssel. Ha azonban a stressz folyamatosan fennáll, ezek a fiziológiai reakciók krónikus stresszt eredményezhetnek, amely kimeríti a szervezetet és hosszú távon egészségkárosodáshoz vezethet.
Ez a reakció az őskorban hasznos volt hisz el tudtunk menekülni a kardfogú tigris elől, azonban a 21. században ezen reflex hosszú távon kimeríti a testet és az elmét, fáradtságot, magas vérnyomást és szorongást okozva.
A jövőn való aggódás és a múlton történő rágódás, túlgondolkodás pedig állandóan a "jujj, de mi lesz ha" vagy a „mi lett volna, ha” spiráljába zár, megfosztva minket a nyugalomtól, a pillanat valós élményétől.
Hogyan engedd el, amit nem tudsz irányítani?
Az elengedés nem feladás, hanem tudatos döntés: elfogadni a valóságot és az energiánkat arra fordítani, ami valóban számít.
· Ismerd fel, mi van az irányításodon kívül! Kérdezd meg magadtól: Tudok ezen változtatni? Érdemes erre pazarolnom az energiámat? Mely tényezők vannak az életedben ami stresszt okoz számodra, de nincs rá hatásod? (Más emberek viselkedése és reakciói, gazdasági és társadalmi helyzet, időjárás és természeti jelenségek, forgalom és közlekedési dugók, múltbéli események, munkahelyi és szervezeti döntések, mások véleménye rólunk, idő múlása és az életkörülmények változása, véletlenszerű események és balesetek…)
· Gyakorold az elfogadást! Az ellenállás helyett érdemes hátralépni kettőt, szembe nézni a helyzettel nyugodtan – így tisztábban láthatod a megoldásokat is.
Amit valóban kontrollálhatsz
Bár sok minden kívül esik a hatókörödön, a gondolataidat, a tetteidet és a hozzáállásodat mindig befolyásolhatod.
· Pozitív szemlélet – A nehézségekben is keresd a tanulságokat és a lehetőségeket.
· Egészséges szokások – A testmozgás, a meditáció, a megfelelő alvás és pozitív szemléletű elfogadó emberekkel való rendszeres beszélgetés segít csökkenteni a stresszt.
· Cselekvés ahelyett, hogy rágódnál: Inkább azokra a lépésekre koncentrálj, amelyeket meg tudsz tenni.
A perspektíva ereje
A stressz és a túlgondolkodás könnyen elhomályosíthatja a valóságot. Ha úgy érzed, hogy elborítanak a gondok, állj meg egy pillanatra, és tedd fel magadnak a kérdést: „Tényleg érdemes ezen stresszelnem?” Ha nem, vegyél egy mély lélegzetet, engedd el, és fókuszálj arra, ami igazán számít. Ha ez sem segít, érdemes külső segítséget (coaching, személyiségfejlesztés) kérni perspektíva váltáshoz, a nehézség mélylélektani okainak feltárásához, belső erőforrások felismeréséhez és azon keresztül az érzelmi reakciók és viselkedésmódok megváltoztatásához.
Elméd lehet a legnagyobb ellenséged – de ha tudatosan kezeled, a legnagyobb erőforrásoddá válhat.
Comments